top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAsenpa

Vejetaryen Beslenmede Bitkisel Proteinin Önemi

Protein insan vücudundaki her hücre için önemli bir bileşendir. Saç ve tırnakların neredeyse tamamı proteinden yapılır ve vücut kas oluşturmak, dokuları onarmak, enzim, hormon ve diğer önemli biyokimyasalları üretmek için protein kullanır. Birçok insan vejetaryen beslenmenin yüksek oranlarda protein eksikliğine neden olduğunu düşünür. Aslında bitkisel proteinler sayesinde vejetaryenler ihtiyaçları olan protein miktarını büyük ölçüde sağlamaktadır. Bu sayede ette bulunan proteinleri alamayan vejetaryenler hayati derecede önem taşıyan proteini ihtiyacını bitkiler aracılığıyla karşılar.


Bitkisel Protein Nedir?


Bitki proteini, bitkilerden elde edilen son derece faydalı bir besin kaynağıdır. Bakliyat, tofu, soya, fındık, çiya tohumu, kinoa, brokoli ve belirli tahıllar da bu proteini içerir. Bakliyat ürünleri, nohut, mercimek, fasulye ve bezelye birincil protein kaynakları arasında yer alır. Bitki proteini, vejetaryen beslenen insanların protein gereksinimlerini karşılamanın yanı sıra bir dizi avantaja da sahiptir.


Bitkisel Proteinin Avantajları


Sağlıklı kaslar ve dokular için yapı taşları sağlamanın yanı sıra, bitkisel protein kilo kaybı için de faydalıdır. Kalori ve yağ oranı hayvansal proteinlerden daha düşüktür, bununla birlikte lif ve temel besin maddeleri de daha yüksek olma eğilimindedir. Hayvansal protein yerine nu proteini yemek kalori alımınızı azaltabilir ve günlük besin profilini daha kaliteli hale getirebilir. Tüm gerekli aminoasitleri elde etmek için çeşitli bitki proteinleri tüketmek gerekebilir. Bu sayede vücudun ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri, mineralleri ve diğer besin maddeleri, temin edilebilir. Kolayca emilebilen bitki proteini, bağırsak hareketlerinin düzene girmesine yardım eder ve bağırsak iltihabı riskini azaltır. Sağlıklı miktarda lif içeren bitkisel proteinler, sindirim dengesine yardımcı olmak için harika bir yoldur.

Özellikle gıda intoleransı, yavaş metabolizma, şişkinlik veya kabızlık gibi sindirim güçlüğü durumlarından mustarip olanlar bu protein çeşidini tercih edebilir. Kırmızı et en büyük demir kaynaklarından biri olarak görülür ancak bezelye ve peynir altı suyu gibi bitkisel protein içeren besinler aynı zamanda önemli demir kaynaklarıdır. Günlük sağlıklı yağ alımına gelince, fındık ezmesi en iyi alternatiflerden biridir. Yüksek proteine sahip olan fındık ezmesi, şeker seviyelerini kontrol eder ve iştahı korur. Bunlara ek olarak uzun süre tok tutar. Oysa hayvansal protein yedikten kısa süre sonra acıkmak yaygın bir durumdur. Bitkisel bazlı protein daha genç hissetme ve daha genç görünmeye de yardımcı olabilir.


Bitkisel proteinle ilgili her şeyi https://www.asenpa.com/post/bitkisel-protein adresini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page